Akcija čišćenja otpada na Širokoj stazi u Zemunu održana je u petak, 9. okobra, u saradnji sa ambasadom Velike Britanije u Beogradu. Ovom prilikom sakupljeno je čak 42 džaka otpada. U akciji su učestvovale i Njena ekselencija ambasadorka Velike Britanije u Srbiji gđa Šan Meklaud, kao i zamenica Misije Rebeka Fabrici, uz podršku dela zaposlenih u ambasadi.
Dunav, na lokaciji Široka staza, usled velikih voda ima značajne promene nivoa reke, što dovodi do pojave otpada koji odlazi u reku sa obale. Iako veliki deo Široke staze deluje nepristupačno, učesnici su to shvatili kao izazov i sprečili da deo otpada zagadi Dunav.
U želji da promenimo odnos ljudi prema otpadu i prirodnim bogatstvima u našoj okolini, dali smo mali doprinos čišćenju ovog zanemarenog predela uz Dunav. Na akciji su korišćeni džakovi za komunalni i ambalaži otpad, tako da su učesnici akcije posebno obraćali pažnju na to šta je reciklabilno, a šta ne.
Perfect autum sunshine this morning as my Embassy team clean up a stretch of #Danube riverbank, collecting plastic bottles & tin cans to recycle & picking up other litter
Thanks @dneilFCO @RebeccaJFab @sekopak 🦆🐟#PlasticPollution #CleanWater#reciklaza #zastitazivotnesredine pic.twitter.com/7MeHqO5AKu
— Sian MacLeod (@SianCMacLeod) October 9, 2020
Na žalost, veliki deo otpada na Širokoj stazi trune na ovoj lokaciji godinama, i sve ga je više. Ambalažni otpad je toliko zagađen da je njegova reciklaža dovedena u pitanje. Podsećamo da je plastici potrebno i do 1000 godina da se razloži u prirodi. Zbog ovih činjenica, neophodno je da povedemo računa o otpadu koji stvaramo i svojm primerom pokažemo drugima kako se vodi računa o životnoj sredini.
https://twitter.com/RebeccaJFab/status/1314528092535296001
Kao podsetnik na ovu akciju, trud i rezultate, svi učesnici su dobili cegere napravljene od reciklabilnog materija.
Ambasada Velike Britanije u Beogradu, je još početkom godine, u saradnji sa Sekopakom postavila kutije za odvajanje ambalažnog otpada. Zaposleni se uredno drže pravila reciklaže kako bi zaštitili životnu sredinu i doprineli razvoju cirkularne ekonomije u Srbiji.
Sekopak je devetu godinu zaredom zadržao lidersku poziciju u industriji sa najvećim količinama recikliranog ambalažnog
Inicijativu pod nazivom “Ambalaža je dragocen resurs” pokrenule su kompanije TOMRA i Sekopak u saradnji
Nagrađeno 20 korisnika reciklomata, prva nagrada bicikl!