Na konferenciji „Ambalaža 5.0 – Inspiracija. INOVACIJA. Održivost“, podržanoj od strane Sekopaka, kompanije Knjaz Miloš i Smurfit Kappa, državna sekretarka Ministarstva za zaštitu životne sredine Sandra Dokić objavila je da Srbija planira da uvede depozitni sistem upravljanja ambalažnim otpadom, i to od 2027. godine.
Kako bi depozitni sistem bio efikasan, Dokić smatara da operateri sistema upravljanja ambalažnim otpadom treba da uspostave tešnju saradnju sa komunalnim preduzećima i da budu njihova podrška, operativna i finansijska. Novom Uredbom o utvrđivanju plana smanjenja ambalažnog otpada za 2024. godinu biće propisani ciljevi operatera sistema za 2024. godinu, sa idejom da se u saradnji sa komunalnim preduzećima sakupi minimalno 20% otpadnog kartona i papira, 10% otpadne plastike, 32% staklene ambalaže, kao i 5% metalne ambalaže.
Na panelu “Depozitni sistem – bauk ili rešenje?” generalna direktorka Sekopaka Violeta Belanović izjavila je da je ispunjenje nacionalnih ciljeva i unapređenje primarne selekcije glavni fokus Sekopaka, ali i da je unapređenje primarne selekcije preduslov za uvođenje depozita.
“Srbija treba da ima svoj jedinstveni depozitni sistem, i to tako što će iz već postojećih sistema u svetu uzeti najbolje i nadograditi u skladu sa našim potrebama, a ne slepo iskopirati. Potrebno je uraditi detaljnu studiju koja će odgovoriti na specifičnosti naše države.”
Državna sekretarka Ministarstva za zaštitu životne sredine Sandra Dokić objasnila potrebu za izradnjom regionalnih centara za upravljanje otpadom i najavila formiranje manje Radne grupe koja bi radila detaljnije na implementaciji i pripremi regulativa za uvođenje depozitnog sistema, što je preduslov za uvođenje depozita.
„Samim Programom za unapređenje sistema upravljanja otpadom u Republici Srbiji definisano je da će se uspostaviti 26 regionalnih centara za upravljanje otpadom. Obezbeđene su investicije za izgradnju mnogih, a u isto vreme će se početi sa izgradnjom onih koji su već ugovoreni“ – istakla je državna sekretarka i napomenula važnost izgradnje ovih centara kao osnove za dalju nadogradnju sistema.
Prema rečima državne sekretarke, u ove centre je planirano ulaganje od 1,5 milijarde evra, a kako bi se regionalni centri dizajnirali i izgradili potrebna je saradnja svih uključujući i lokalne samouprave.
Inicijativu pod nazivom “Ambalaža je dragocen resurs” pokrenule su kompanije TOMRA i Sekopak u saradnji
Nagrađeno 20 korisnika reciklomata, prva nagrada bicikl!
Građani Niša ambalažni otpad mogu odložiti u kontejnere, reciklomat, ali i u tri reciklažna dvorišta