+381 11 4350 450
Milutina Milankovića 3v, Novi Beograd
JKP Mediana Niš: Reciklažnim dvorištima do smanjenja divljih deponija
Vesti

JKP Mediana Niš: Reciklažnim dvorištima do smanjenja divljih deponija

29/08/2024 Eko Lab

Javno komunalno preduzeće “Mediana” je dugogodšnji partner Sekopaka koji predano radi na tome da grad Niš bude čist i pošalje što veće količine ambalažnog otpada na reciklažu.

Građani Niša ambalažni otpad mogu odložiti u kontejnere, reciklomat, ali i u tri reciklažna dvorišta koja su se pokazala kao odličan način sakupljanja ambalažnog otpada. Kako navode, otvaranje reciklažnih dvorišta predstavlja sistemski vid borbe protiv stvaranja divljih deponija i očuvanja čiste životne sredine. Samo u prošloj godini ovo preduzeće uklonilo je 11.000 metara kubnih otpada sa divljih deponija.

Najbližu posudu za odlaganje otpada građani mogu pronaći na mapi sajta JKP Mediana. Na mapi se može videti da veliki broj građana ima mogućnost da odlaže ambalažni otpad u svom komšiluku, što je preduslov za uspostavljanje dobrog sistema primarne selekcije.

Proverili smo kako funkcioniše sakupljanje ambalažnog otpada u Nišu, kakvi su dosadašnji rezultati poslovanja JKP “Mediana” i šta se pokazalo kao dobra praksa kako bi se građani uključili u primarnu selekciju ambalažnog otpada.

 

Kako je organizovan sistem upravljanja ambalažnim otpadom u vašoj lokalnoj samoupravi? Koju vrstu ambalažnog otpada građani mogu da odlože?

Ambalažni otpad na teritoriji Grada Niša se prikuplja delom kroz primarnu selekciju, delom kao mešani ambalažni otpad iz individualnih domaćinstava. Na javnim površinama postoji oko 250 mrežastih kontejnera za prikupljanje PET ambalaže i 350 zvona za sakupljanje staklene ambalaže. Mešani ambalažni otpad se prikuplja iz individualnih domaćinstava na teritorijama opština Medijane i Palilule kroz sistem sakupljanja ambalažnog otpada iz tipskih posuda (plavih kanti) i njegovo razvrstavanje se vrši na sortirnoj traci u Reciklažnom centru.
U plavim kantama se mogu odložiti sledeće vrste ambalažnog otpada: plastična ambalaža PET, PP, HDPE, staklena ambalaža (flaše i tegle), metalna ambalaža (Fe i Al), drvena i Tetra Pak ambalaža.
U obrazovnim ustanovama je postavljeno 174 posuda za sakupljanje papirne i kartonske ambalaže dok je na nišavskom keju postavljen prvi reciklomat za sakupljanje PET flaša, ALU limenki, staklene i Tetra Pak ambalaže.

Kako funkcioniše vaša saradnja sa Sekopakom? Na koji način zajednički doprinosite unapređenju sistema?

Saradnja sa operaterom Sekopak je na najvišem nivou. Zajedničkim idejama i naporima održava se i unapređuje sistem prikupljanja ambalažnog otpada. Sekopak kao operater preuzeo je organizaciju transporta i reciklaže ambalažnog otpada, dok JKP “Mediana” Niš organizuje i vrši sakupljanje otpada na teritoriji grada. Zajedno organizujemo edukativne akicje za sakupljanje ambalažnog otpada kako bi motivisali što veći broj Nišlija da odvajaju ambalažni otpad.

Koliko ste do sada reciklirali ambalažnog otpada?
Od 2017. godine do sada smo reciklirali više od 3.200 tona plastike, 1.100 tona stakla, 22 tone aluminijuma i 82 tone višeslojne kartonske ambalaže.

Kakve ste kampanje organizovali kako bi podigli svest građana o reciklaži?

Od početka sakupljanja ambalažnog otpada vršena je i promocija putem letaka, anketiranja i gostovanja na lokalnim televizijama. Sprovođeni su projekti koji promovišu prikupljanje ambalažnog otpada i reciklažu. Poslednja kampanja sa ciljem promovisanja reciklaže je bila u sklopu sajma ECOLOGIC EXPO 2024, gde je naše preduzeće organizovalo radionicu za decu “Hajde se odvaži, učestvuj u reciklaži” u želji da edukuju najmlađe članove zajednice o važnosti reciklaže i prošire svest o značaju očuvanja zdrave životne sredine kao jednog od osnovnih ciljeva održivog razvoja. Takođe, u okviru radionice, deca (školski uzrast od 1. do 4. razreda) su donela svoju ambalažu sa ciljem  da istu pravilno rasporede u adekvatnim posudama i kao nagradu dobila simbolične poklone kao i niz praktičnih saveta čijom primenom mogu minimizirati negativan uticaj na životnu sredinu.

Da li sarađujete sa ugostiteljima u kontekstu sakupljanja ao? Da li su oni svesni svoje zakonske obaveze u pogledu odvajanja ao?

Javno komunalno preduzeće “Mediana” Niš je organizovalo promociju za ugostitelje sa ciljem  njihovog upoznavanja sa zakonskim obavezama po pitanju upravljanja ambalažnim otpadom  i važnosti reciklaže. Deo ugostitelja je prihvatio da sa našim preduzećem sklopi ugovor o preuzimanju ambalažnog otpada i dobio posude na korišćenje, dok su ostali prihvatili da svoj ambalažni otpad odlažu u posude na javnim površinama, ili zaključili ugovor sa ostalim operaterima.

Pored reciklaže, šta sve činite kako bi vaša lokalna samouprava doprinela zaštiti životne sredine i boljem životu građana?

JKP “Mediana” Niš je prepoznalo važnost ulaganja u sistem upravljanja otpadom i iz tog razloga konstantno radi na uključivanju novih generatora reciklabilnog otpada u njen sistem sakupljanja, vodeći računa da je najefikasniji sistem sakupljanja upravo na izvoru nastanka.

JKP ‘’Mediana’’ Niš je otvorilo i tri reciklažna dvorišta, na kojima građani mogu besplatno odlagati sortirani otpad koji se može reciklirati (metalni i plastični otpad, papir i karton, staklo, drvo, kabasti otpad, šut, električni i elektronski i sl.). Otvaranjem reciklažnih dvorišta doprinosimo smanjenju broja divljih deponija, iskorišćenju otpada radi reciklaže, uspostavljanju dobrih ekoloških navika, zaštiti životne sredine i očuvanju prirode.

Na koji način funkcioniše reciklažno dvoriše? Kako građani reaguju na ovakav način odlaganja ambalažnog otpada?

Javno komunalno preduzeće “Mediana” Niš je otvorilo reciklažna dvorišta koja se nalaze na tri lokacije u gradu, u opštini Palilula i Mediana, na kojima građani mogu besplatno odlagati sortirani otpad koji se može reciklirati. Otvaranjem reciklažnih dvorišta, naše preduzeće nastavlja sa uređivanjem sistema prikupljanja otpada koji neće imati negativan uticaj na životnu sredinu i uspostavlja sakupljačku mrežu između građana, ovlašćenih sakupljača i operatera. Reciklažna dvorišta su se od otvaranja pokazala kao dobar izbor za korisnike usluga i količine otpada koje se prikupljaju na ovaj način se svakog meseca uvećavaju. Takođe, dvorišta su donela benefit u smanjenju divljih deponija na teritoriji našeg grada.

Prijem otpada na reciklažnim dvorištima se vrši svakog dana od 08:00 do 20:00 časova, a prilikom predaje otpada komunalni radnik je dužan da pruži pomoć pri istovaru i razvrstavanju otpada. Otpad se odlaže u posude namenjene za tu vrstu otpada i komunalni radnik vodi evidenciju o primljenim količinama i broju korisnika koji svoj otpad odlažu.

Napisao Milica Kuzmanov

Najnovije vesti

29/08/2024

JKP Mediana Niš: Reciklažnim dvorištima do smanjenja divljih deponija

Građani Niša ambalažni otpad mogu odložiti u kontejnere, reciklomat, ali i u tri reciklažna dvorišta

07/08/2024

EcoVadis dodelio Sekopaku zlatni sertifikat za društveno odgovorno poslovanje

Sekopak je potvrdio da svoje poslovanje zasniva na principima održivosti i zvanično je priznat za

24/07/2024

„Uživaj, recikliraj i odgovorno konzumiraj“ poruka Apatinske pivare sa 30. Drinske regate

Jedan od glavnih ciljeva regate je očuvanje i promovisanje ekologije i prirodnih lepota reke Drine,

Pratite nas
© 2020 SEKOPAK. Sva prava zadržana.
Developed by