Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada za period od 2025. do 2029. godine, s ciljem unapređenja upravljanja ambalažnim otpadom u skladu s principima cirkularne ekonomije i evropskim standardima. Ova uredba donosi nove obaveze za operatere, komunalna preduzeća i privredne subjekte, ali i olakšava građanima pravilno odvajanje ambalažnog otpada.
Kako prenosi Tanjug, potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, istakla je da je cilj nove uredbe sakupljanje, reciklaža i ponovno korišćenje ambalaže i ambalažnog otpada. Ministarka je naglasila važnost omogućavanja građanima da otpadnu ambalažu iz domaćinstva, pogodnu za reciklažu, odvajaju u posude koje su tome namenjene. Takođe, ukazala je na odgovornost operatera ambalažnog otpada da ulažu u sakupljačku infrastrukturu, nabavku kanti i kontejnera, kao i na saradnju sa komunalnim preduzećima i ugostiteljskim objektima radi efikasnijeg sakupljanja i reciklaže.
Sekopak pozdravlja donošenje nove uredbe i nastaviće da aktivno doprinosi ostvarivanju zacrtanih ciljeva kroz projekte unapređenja sistema reciklaže i edukacije građana. Poseban fokus biće na poboljšanju infrastrukture, saradnji s operaterima i jačanju svesti o pravilnom odlaganju ambalažnog otpada.
Usvajanjem ove uredbe Srbija se približava ciljevima Evropske unije u oblasti upravljanja ambalažnim otpadom, smanjujući količinu otpada koja završava na deponijama i doprinosi zaštiti životne sredine.
Implementacijom ISO standarda kroz poslovanje Sekopak je pokazao da doprinosi razvoju cirkularne ekonomije.
Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine, Sekopak je realizovao niz aktivnosti u četiri grada –
Projekat „Klice ekoloških promena“ realizuje se tokom 2025. godine u svim predškolskim ustanovama u Vranju,