Kompanije Globaltel, Sekopak i Suprabit održale su radni doručak sa ciljem da upoznaju javnost sa projektom “Reciklomat” i mašinama koje su u potpunosti srpski proizvod. Kompanije su predstavile dosadašnje rezultate i dalje planove povodom ovog projekta usmerenog ka očuvanju životne sredine koji je od velikog značaja za građane Srbije.
U aprilu mesecu postavljeno je 25 recikomata širom Beograda, a rezultati su već vidljivi i više nego dobri:
Generalna direktorka Sekopaka Violeta Belanović Kokir objasnila je da se Sekopak zainteresovao za novi vid prikupljanja ambalažnog otpada, koji se razlikuje od tradicionalnog prikupljanja uz pomoć kontejnera ili kanti za otpad.
“Reciklomati primaju četiri vrste ambalažnog otpada, što ne postoji nigde u svetu – PET ambalažu, staklenu ambalažu, aluminijunske limenke i Tetra Pak ambalažu. Za ovih osam meseci smo sakupili 108 tona ambalažnog otpada, što je veliki uspeh i motiv da nastavimo u ovom smeru,” podvukla je Belanović Kokir.
Sava Terzić, generalni direktor kompanije Globaltel istakao je da su reciklomati u vlasništvu kompanije Globaltel koja ih je postavila u saradnji sa operaterom ambalažnog otpada Sekopak u želji da naprave jednu društveno odgovornu i inovativnu priču.
“Ovaj projekat je neprofitan za kompanije koje ga sprovode. Osnovni cilj nam je bio da motivišemo građane da recikliraju i da pokažemo koliko se ambalažnog otpada generiše. Kroz samo 25 mašina je za 8 meseci projekta sakupijeno i reciklirano 2.5 miliona ambalažnih jedinica,” ističe Terzić.
Veljko Vlahović iz kompanije Kentkart kaže da se ideja rodila u Kragujevcu gde je postavljen prvi reciklomat i gde su uvideli potencijal projekta. Građani su stajali u redovima sa kesama čekajući da odlože ambalažu u reciklomat, a benefiti koje ostvaruju kroz reciklomat dodatno su ih motivisali:
“Građani imaju različite vrste benefita od korišćenja reciklomata – kompanija Globaltel daje svojim korisnicima 10 dinara dopune pripejd kredita po ubačenoj ambalažnoj jedinici, korisnici mesečnih BusPlus ili Beogradskih kartica mogu dobiti pet dinara, a korisnici nepersonalizovanih kartica jedan dinar po ambalažnoj jedinici”, istakao je Vlahović.
Takođe, preko Fondacije „Novak Đoković“ i Fondacije za mlade talente grada Beograda, građani mogu da doniraju tri dinara po ambalažnoj jedinici u dobrotvorne svrhe.
Gordan Pančoski ispred kompanije Suprabit istakao je da su na razvoju recikomata radili mladi ljudi uz Srbije i da se mehanizam i dalje unapređuje.
„Kompletno rešenje, i softver i hardver, razvile su domaće kompanije. Možemo da kažemo da ove mašine mogu da stanu rame uz rame sa sličnim mašinama koje se mogu naći na svetskom tržištu“, objasnio je Pančoski.
Svi informacije o reciklomatima, lokacije reciklomata, kao i rezultate projekta, građani mogu naći na stranici www.reciklomat.rs.
Građani Niša ambalažni otpad mogu odložiti u kontejnere, reciklomat, ali i u tri reciklažna dvorišta
Sekopak je potvrdio da svoje poslovanje zasniva na principima održivosti i zvanično je priznat za
Jedan od glavnih ciljeva regate je očuvanje i promovisanje ekologije i prirodnih lepota reke Drine,