Svaka kompanija treba da teži unapređenju svog poslovanja kako bi doprinela zaštiti naše planete. Na žalost, to nije uvek slučaj. Briga o životnoj sredini podrazumeva postavljanje godišnjih merljivih ekoloških ciljeva i kontinuirano praćenje njihovog ispunjenja, a za mnoge kompanije to nije prioritet.
Kako bi se što više firmi ponašalo odgovorno prema planeti, predstavljamo vam primer dobre prakse – kompaniju Coca-Cola HBC.
Kao svetski lider u održivosti u sektoru pića, Coca-Cola HBC želi da edukuje zaposlene, partnere, kupce i potrošače da smanje negativan svoj uticaj i da se ponašaju odgovorno prema životnoj sredini.
Kompanija je svoj pristup ovoj temi predstavila i kroz strategiju Misija održivost 2025 koja je zasnovana na rezulatima matrice materijalnosti zainteresovanih strana.
Šest ključnih oblasti fokusa su:
Prema najnovijem Izveštaj o održivom poslovanju u 2019. godini Coca-Cola HBC reciklirala je 11.956 tona ambalažnog otpada i na taj način smanjila emisiju CO2.
Sa Andreom Radonić, Menadžerom za javne i regulatorne poslove u kompaniji Coca-Cola HBC Srbija pričali smo o održivoj ambalaži, recikliranju, efikasnom upravljanju otpadom, kao i njihovim ciljevima održivosti.
Održiva ambalaža jeste od ključnog značaja za kulturu održivosti i način razmišljanja kompanije Coca-Cola HBC, te akcenat stavljamo na poštovanje 3R principa: Reduce (smanjiti), Reuse (ponovo upotrebiti), Recycle (povratiti).
Cilj kome težimo jeste zatvaranje kruga recikliranja, odnosno pretvaranja već korišćene ambalaže u novu. Kontinuirano radimo na razvoju pakovanja koja imaju manju težinu i smanjuju količinu otpada, kao i na povećanju sadržaja recikliranog i obnovljivog materijala u sastavu nove ambalaže.
U želji da smanjimo uticaj koji ambalaža ima na životnu sredinu nastojimo da povećamo sadržaj recikliranog materijala u njoj – procenat recikliranog materijala kod staklene ambalaže u Vlasinki iznosi 29 procenata, a u beogradskoj punionici 25 procenata.
Krajem 2018. godine započet je proces olakšavanja boce od 1,5 litara. Do sada je u okviru procesa olakšavanja ambalaže ostvarena ušteda od ukupno 51.923 tone materijala, a samo tokom 2019. godine na taj način je ostvarena ušteda od 295 tona PET materijala.
Coca-Cola HBC sistem proaktivno učestvuje u uspostavljanju održivog sistema za upravljanje ambalažnim otpadom u svim zemljama u kojima posluje. Jedan smo od osnivača operatera ambalažnog otpada Sekopak koji se zalaže za donošenje zakonskih okvira u oblasti ambalaže i ambalažnog otpada po ugledu i u skladu sa propisima koji postoje u EU i sa Direktivom 94/62/EC o ambalaži i ambalažnom otpadu. Takođe, jedan smo od osnivača Udruženje za ambalažu i zaštitu životne sredine SEPEN.
Uz podršku gradskih uprava Požarevca i Valjeva i u saradnji sa kompanijom Sekopak, naša kompanija lansirala je projekat pod imenom „Komšije se pomažu, ambalažu odlažu!”, koji, pored ekološke, ima i važnu socijalnu dimenziju.
Kao okosnica projekta, osnovano je osam socijalnih preduzeća koja će u pomenutim gradovima sakupljati ambalažni otpad iz domaćinstava. Predviđeno je prikupljanje PET ambalaže i limenki na najneposredniji način „od vrata do vrata” koje će se sprovoditi u naredne tri godine.
Za preduzetnika koji po isteku perioda od tri godine ispuni postavljene ciljeve projekta i bude najuspešniji u sakupljanju ambalaže, naša kompanija će obezbediti vredan poklon – kamion Iveco Porter.
Coca-Cola HBC Srbija i Sekopak demonstrirali su svoju udruženu aktivnost na sakupljanju reciklažnog otpada i edukacije građana o reciklaži na više događaja, od kojih se svakako izdvajaju Sportske igre mladih, gde smo uspeli da prikupimo 60 kilograma PET i AL otpada. Uz pomoć partnere kao što je Sekopak, posvećeni smo uspostavljanju infrastrukture za recikliranje u Srbiji, kao i edukaciji i promociji recikliranja ambalaže kod potrošača.
Verujemo da je zaštita životne sredine odgovornost svih naših zaposlenih, te svaki novozaposleni u okviru uvodne obuke prilikom početka rada prolazi i kroz deo koji je u vezi sa zaštitom životne sredine.
Kako bi olakšali zaposlenima da se ponašaju odgovorno prema životnoj sredini, u obe naše punionice postavljeni su sistemi razvrstavanja otpada nastalog po kancelarijama. U hodnicima su postavljeni setovi kanti za razvrstavanje otpada: plastika, metal, papir, a ostali otpad se i dalje odlaže u postojeće kante za komunalni otpad. Imamo, takođe, odvojenu kantu u koju zaposleni mogu da odlože otpadne baterije.
Sekopak je devetu godinu zaredom zadržao lidersku poziciju u industriji sa najvećim količinama recikliranog ambalažnog
Inicijativu pod nazivom “Ambalaža je dragocen resurs” pokrenule su kompanije TOMRA i Sekopak u saradnji
Nagrađeno 20 korisnika reciklomata, prva nagrada bicikl!