„Klimatske promene: lokalni izazov – uloga cirkularne ekonomije“ tema je panel diskusije na kojoj je učestvovao Sekopak zajedno sa ministrom zaštite životne sredine Goranom Trivanom u okviru Kopaonik biznis foruma.
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan podržao je Sekopakovo opredeljenje i istakao da privatna incijativa i razvijena industrija, koja odgovorno primenjuje standarde zaštite životne sredine, predstavljaju preduslov za postizanje razvoja koji donosi ukupnu dobrobit Srbiji i regionu.
Direktorka Sekopaka Violeta Belanović Kokir ocenila je da ima dosta prostora za unapređenje sakupljanja ambalažnog otpada, ali i da se pokazalo da je 35% građana Srbije spremno da razdvaja otpad. U tom smislu, zaključila je ona, moraće da se radi na saradnji sa lokalnim samoupravama kako bi se podigla svest o važnosti razdvajanju otpada.
U diskusiji je učestvovao i šef Kancelarije EU u Srbiji Sem Fabrici koji je izjavio da će narednih dana u Evropskoj komisiji biti predstavljen prvi klimatski zakon, koji će predstavljati ključni deo Green deal-a, nove strategije rasta koja ima za cilj da do 2050. godine EU efekat staklene bašte svede na nulu. Fabrici je dodao da je Zapadni Balkan region gde je Evropska komisija preuzela odgovornost za preuzimanje Green deala, jer je cilj da Evropa bude prvi kontinent bez ugljenika.
Na panel diskusiji učestovali su i ekonomista Evropske investicione banke Hiki Pol, menadžerka za održivost i regulatorne poslove za Centralnu i Istočnu Evropu kompanije „Ball Packaging Europe“ Jelena Kiš i izvršni direktor JP „Vojvodinašume“ Kokai Roland, dok je moderatorka bila Andrea Radonjić iz kompanije “Coca Cola HBC.”
Kopaonik biznis forum održan je od 1. do 4. marta, a kao i svake godine, okupio je eminentne stručnjake i pokrenuo bitne teme iz oblasti ekonomije. Sekopak je po drugi put imao priliku da bude deo najznačajnijeg događaj ove vrste u Srbiji.
Građani Niša ambalažni otpad mogu odložiti u kontejnere, reciklomat, ali i u tri reciklažna dvorišta
Sekopak je potvrdio da svoje poslovanje zasniva na principima održivosti i zvanično je priznat za
Jedan od glavnih ciljeva regate je očuvanje i promovisanje ekologije i prirodnih lepota reke Drine,